# Zaprti prostori
Javna prevozna sredstva in zaprti prostori nudijo odlično okolje za razvoj bakterij, ki jih mimogrede vneseš v svoje telo. Dovolj je že, če nekdo v tvoji bližini smrka ali kiha. Oboroži se z običajnimi zdravili za blaženje prehlada, redno si umivaj roke in uporabljaj razkužilo.

# Bolezni v tujini
Pred potovanjem se pozanimaj o kraju, kamor potuješ in preveri, kakšna je najboljša preventiva pred morebitno boleznijo. Včasih se je pred odhodom priporočljivo ali celo obvezno cepiti.
# Voda iz pipe
Voda iz pipe je morda oporečna ali pa kot tujec preprosto nisi vajen bakterij in virusov v vodi kot so domačino. Da bi se izognil prebavnim motnjam, pij ustekleničeno vodo in imej s seboj sredstva proti driski. Če se prebavnim motnjam pridružita še vročina in utrujenost, nemudoma obišči zdravnika.

# Ne pozabi na svoj urnik
Če doma redno jemlješ zdravila, se urnika drži tudi na potovanju. Včasih že majhna odstopanja, vodijo v poslabšanje bolezni. Nujna zdravila imej vedno v ročni prtljagi, da slučajno ne ostaneš brez, če se prtljaga izgubi.
# Priprave na potovanje
Misel na počitnice nam vzbuja prijetne občutke, vendar pa priprave na pot pogosto spremljata stres in utrujenost. Temu se izogneš tako, da s pripravami začneš pravočasno in službene obveznosti dokončaš dovolj zgodaj.
Morska zvezdica: “Ko sem šla jaz v Grčijo, me je tudi bilo strah guncanja, pa ni bilo nič hudega. Glede na to, da gre za ogrooomnoooo ladjo, praktično ne čutiš, da se premikaš (razen, če je res razburkano morje). Ladja je res ogromna, ljudje (ki nimajo najetih kabin) spijo na palubi (del je pod streho, tudi na straneh je ladja delno zaprta s šipo), pa po hodnikih,……..kjer pač najdeš prostor. Ne preganjajo te, razen, če se spraviš spat npr.na klopi v bifeju. Ko začnejo spuščat gor, se “zagrebi” za prostor pod streho (lesene klopi) – za čez dan je super, zvečer greš pač noter, če je le premrzlo.”
Oznake
Vir fotografij: Pixabay, Stockpholio